طراحی ، معماری ، سازه ، مشاورین پروژه

طراحی مجموعه ارگ اراک ، در پاییز 1393 پس از بررسی رزومه و اخذ نظرات و ایده های اولیه معماران و شرکت های مشاور برتر و مجرب استان مرکزی ، آقای مهندس فرهاد میرزایی را بعنوان مدیر طرح و معمار پروژه انتخاب نمودند و در این راستا با شرکت مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس که از قدیمی ترین و مجرب ترین شرکت های مهندسی مشاور حقوقی و ذیصلاح استان است ، جهت انجام خدمات مهندسی فاز اول و دوم پروژه وارد مذاکره شده و قراردادی را منعقد نمودند که تا این مرحله مطالعات و طراحی فاز اول پروژه و مراحل اداری اخذ پروانه ساخت به اتمام رسیده و طراحی فاز دوم پروژه نیز به موازات مراحل اجرایی پروژه در حال انجام است . همچنین خدمات مهندسی فاز سوم (نظارت) پروژه نیز شرکت مهندسین مشاور اطلس نگار معاصر بر عهده دارد .

 

طراحی معماری پروژه

1.ایده اصلی طرح

تیم طراحی پروژه از ابتدای روند طراحی با یک چالش اساسی مواجه شدند از یک سو سایت پروژه در همسایگی شمال شرقی بافت تاریخی شهر اراک و در امتداد محور جنوبی-شمالی خیابان محسنی و تقریبا نزدیکی مجموعه بازار قدیمی اراک واقع شده است . لذا در جهت حداکثرانطباق با بافت تاریخی شهر و احترام به آن بکارگیری اصول و ضوابط خاص معماری در بافت های تاریخی امری غیر اجتناب ناپذیر بود و از سوی دیگر مجموعه فضاهای تعریف شده در برنامه فیزیکی طرح جهت احداث یک سیتی سنتر بزرگ از قبیل هایپر مارکت ، مجتمع تجاری ، مجموعه اداری ، پارکینگ های طبقاتی و ... در یک مقیاس عظیم ، ابتدا به ساکن مغایرت های اساسی را با بافت تاریخی شهر ، در ذهن متبادر می ساخت .

راه حل طراحان پروژه استفاده از الگوهای معماری سنتی (مخصوصا بازار تاریخی اراک) در کالبدی مدرن بود . بدین ترتیب ایده اصلی طرح با استفاده از الگوی صلیبی شکل بازار تاریخی اراک و احداث چهار وروردی اصلی در چهار طرف بنا و وید مرکزی به مثابه چهارسوق بازار اراک و ورودی های فرعی برای دسترسی به فضاهای اداری - خدماتی از دو طرف بنا ، به مثابه گذرهای متعدد بازار اراک شکل گرفت .

همچنین پوسته خارجی بنا نیز با الهام از هندسه منحصر بفرد کاربندی در معماری سنتی ایران طراحی شد که ساختار اصلی آن با سازه های عظیم فلزی اجرا میشود و فضاهای خالی آن نیز با استفاده از مصالح سبک و مدرن مثل شیشه ، ورق های اچ پی ال (چوب) و سازه های چادری پوشیده میشود . لازم بذکر است از آنجا که از عناصر سازه ای نما بعنوان بخشی از سازه اصلی بنا استفاده میشود ، لذا بدلیل استفاده از عناصر مورب و ضربدری همچون بادبند عمل نموده و تحمل سازه را در مقابل نیروهای جانبی همچون باد و زلزله افزایش می دهد .

 

2.استقرار فضاها

سایت پروژه یک قطعه زمین بزرگ مربوط به هنرستان قدیم اراک بوده که خیابان جدید الاحداث 35 متری جواد الائمه آنرا به دو قطعه شرقی و غربی تبدیل کرده است . طراحان پروژه بدلیل تفکیک در عرصه ها ، فضاهای جنبی پروژه را شامل پارکینگ طبقاتی ، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی (سرپوشیده) و بازار روز میوه و تره بار را در قطعه غربی و فضاهای اصلی پروژه را شامل مجموعه تجاری و هایپرمارکت ، مجموعه اداری و فرهنگی و مجموعه رفاهی ، تفریحی را در قطعه شرقی مجموعه که از چهار طرف دسترسی دارد ، قرار دادند . این دو مجموعه توسط یک زیر گذر عریض و دو پل رو گذر به یکدیگر مرتبط می شوند .

 

3.سازه پروژه

سازه مجموعه ارگ اراک بصورت ترکیبی از سازه بتونی و فلزی طراحی شده و اجرا خواهد شد . سازه اصلی مجموعه از ستون ها و دیوارهای بتونی و سقف دال قارچی بتونی با دهانه های تقریبی 10 در 10 طراحی شده و سازه پوسته نیز که بعنوان بخشی از سازه اصلی و سازه نما اجرا می شود که از قطعات فلزی پیش ساخته با اتصالات پیچ و مهره ای اجرا می شود که علاوه بر زیبایی ، تحمل سازه را در برابر نیروهای جانبی به مراتب بالا خواهد برد . البته برای سازه اصلی مجموعه نیز گزینه دیگر استفاده از سازه فلزی با اتصالات پیچ و مهره ای و سقف عرشه فولادی می باشد که مزیت اصلی آن سرعت در اجرا و سبکی و وزن کمتر و سهولت اجرا خواهد بود که بدلیل استفاده از تکنیک های خاص محاسباتی جدید قطعا هزینه کمتری نیز خواهد داشت که در صورت تایید قابلیت جایگزینی خواهد داشت .

 

design