سلام

تبسم نگاه مهربان مردمان اراک ، شهری در دامن کوه های رفیع همانند مردمانش را نثار نگاهتان می نمائیم تا با طیب خاطر بر صفحات این وب سایت نظاره گر باشد .

همانطور که می دانیم انسان های متمدن در طول تاریخ جهت استقرار در مکانی آباد و خوش آب و هوا گرد هم می آمدند تا در پناه امنیت و نعمات آن دیار به زندگی همراه با رفاه بپردازند و عراق عجم یکی از همین پایگاه های مطمئن و جذاب برای بخشی از مردمان فلات ایران زمین بوده که آن خطه را جهت کشاورزی ، صنعت و همچنین کسب و کار و تجارت برگزیده اند . همانطور که در تاریخ آمده شهر اراک (سلطان آباد) با وجود 700 پارچه آبادی و قریه ، بازار بسیار مطلوب و جذاب برای همه تجار ایرانی محسوب می شده ، به طوری که بعد از گذشت دویست سال از قدمت آن که هیچگاه در طول تاریخ مورد حمله و نا امنی قرار نگرفته است . هم اکنون نیز دارای سرای کاشانی ها ، اصفهانی ها ، قمی ها و تبریزی هاست که همین امر نشان می دهد مردمان این شهر بسیار مهمان نواز و سخاوتمند بوده اند که پذیرای تجار سایر بلاد هم بوده اند به همین منظور مدیریت ارگ اراک به فکر ساخت بزرگترین مرکز تجاری غرب کشور و مناطق مرکزی و غربی ایران افتادند و این ارمغان را تقدیم تجار و کسبه علاقه مند به امر سرمایه گذاری را مطمئن نمایند . امید است در سایه برکات خداوند متعال و مشارکت سرمایه گذاران محترم اراک و سایر نقاط ایران این امر موجب ارتقاء سطح کسب و کار در منطقه و همچنین باعث تعالی اقتصاد استان و منطقه گردد .

 عبد العظیم دریابیگی
مدیر مجموعه ارگ اراک

 

طراحی ، معماری ، سازه ، مشاورین پروژه

طراحی مجموعه ارگ اراک ، در پاییز 1393 پس از بررسی رزومه و اخذ نظرات و ایده های اولیه معماران و شرکت های مشاور برتر و مجرب استان مرکزی ، آقای مهندس فرهاد میرزایی را بعنوان مدیر طرح و معمار پروژه انتخاب نمودند و در این راستا با شرکت مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس که از قدیمی ترین و مجرب ترین شرکت های مهندسی مشاور حقوقی و ذیصلاح استان است ، جهت انجام خدمات مهندسی فاز اول و دوم پروژه وارد مذاکره شده و قراردادی را منعقد نمودند که تا این مرحله مطالعات و طراحی فاز اول پروژه و مراحل اداری اخذ پروانه ساخت به اتمام رسیده و طراحی فاز دوم پروژه نیز به موازات مراحل اجرایی پروژه در حال انجام است . همچنین خدمات مهندسی فاز سوم (نظارت) پروژه نیز شرکت مهندسین مشاور اطلس نگار معاصر بر عهده دارد .

 

طراحی معماری پروژه

1.ایده اصلی طرح

تیم طراحی پروژه از ابتدای روند طراحی با یک چالش اساسی مواجه شدند از یک سو سایت پروژه در همسایگی شمال شرقی بافت تاریخی شهر اراک و در امتداد محور جنوبی-شمالی خیابان محسنی و تقریبا نزدیکی مجموعه بازار قدیمی اراک واقع شده است . لذا در جهت حداکثرانطباق با بافت تاریخی شهر و احترام به آن بکارگیری اصول و ضوابط خاص معماری در بافت های تاریخی امری غیر اجتناب ناپذیر بود و از سوی دیگر مجموعه فضاهای تعریف شده در برنامه فیزیکی طرح جهت احداث یک سیتی سنتر بزرگ از قبیل هایپر مارکت ، مجتمع تجاری ، مجموعه اداری ، پارکینگ های طبقاتی و ... در یک مقیاس عظیم ، ابتدا به ساکن مغایرت های اساسی را با بافت تاریخی شهر ، در ذهن متبادر می ساخت .

راه حل طراحان پروژه استفاده از الگوهای معماری سنتی (مخصوصا بازار تاریخی اراک) در کالبدی مدرن بود . بدین ترتیب ایده اصلی طرح با استفاده از الگوی صلیبی شکل بازار تاریخی اراک و احداث چهار وروردی اصلی در چهار طرف بنا و وید مرکزی به مثابه چهارسوق بازار اراک و ورودی های فرعی برای دسترسی به فضاهای اداری - خدماتی از دو طرف بنا ، به مثابه گذرهای متعدد بازار اراک شکل گرفت .

همچنین پوسته خارجی بنا نیز با الهام از هندسه منحصر بفرد کاربندی در معماری سنتی ایران طراحی شد که ساختار اصلی آن با سازه های عظیم فلزی اجرا میشود و فضاهای خالی آن نیز با استفاده از مصالح سبک و مدرن مثل شیشه ، ورق های اچ پی ال (چوب) و سازه های چادری پوشیده میشود . لازم بذکر است از آنجا که از عناصر سازه ای نما بعنوان بخشی از سازه اصلی بنا استفاده میشود ، لذا بدلیل استفاده از عناصر مورب و ضربدری همچون بادبند عمل نموده و تحمل سازه را در مقابل نیروهای جانبی همچون باد و زلزله افزایش می دهد .

 

2.استقرار فضاها

سایت پروژه یک قطعه زمین بزرگ مربوط به هنرستان قدیم اراک بوده که خیابان جدید الاحداث 35 متری جواد الائمه آنرا به دو قطعه شرقی و غربی تبدیل کرده است . طراحان پروژه بدلیل تفکیک در عرصه ها ، فضاهای جنبی پروژه را شامل پارکینگ طبقاتی ، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی (سرپوشیده) و بازار روز میوه و تره بار را در قطعه غربی و فضاهای اصلی پروژه را شامل مجموعه تجاری و هایپرمارکت ، مجموعه اداری و فرهنگی و مجموعه رفاهی ، تفریحی را در قطعه شرقی مجموعه که از چهار طرف دسترسی دارد ، قرار دادند . این دو مجموعه توسط یک زیر گذر عریض و دو پل رو گذر به یکدیگر مرتبط می شوند .

 

3.سازه پروژه

سازه مجموعه ارگ اراک بصورت ترکیبی از سازه بتونی و فلزی طراحی شده و اجرا خواهد شد . سازه اصلی مجموعه از ستون ها و دیوارهای بتونی و سقف دال قارچی بتونی با دهانه های تقریبی 10 در 10 طراحی شده و سازه پوسته نیز که بعنوان بخشی از سازه اصلی و سازه نما اجرا می شود که از قطعات فلزی پیش ساخته با اتصالات پیچ و مهره ای اجرا می شود که علاوه بر زیبایی ، تحمل سازه را در برابر نیروهای جانبی به مراتب بالا خواهد برد . البته برای سازه اصلی مجموعه نیز گزینه دیگر استفاده از سازه فلزی با اتصالات پیچ و مهره ای و سقف عرشه فولادی می باشد که مزیت اصلی آن سرعت در اجرا و سبکی و وزن کمتر و سهولت اجرا خواهد بود که بدلیل استفاده از تکنیک های خاص محاسباتی جدید قطعا هزینه کمتری نیز خواهد داشت که در صورت تایید قابلیت جایگزینی خواهد داشت .

 

design

 

 

بخش تفریحی ، فرهنگی ، ورزشی

 - شهربازی سرپوشیده به مساحت 1000 متر مربع جهت تفریح و شادی کودکان و نوجوانان

 - 2 سالن سینما و تئاتر با ظرفیت 300 نفر و امکان ارائه خدمات جهت برگزاری همایش و کنسرت ها

 - شهر کتاب

 - کافی نت

 - سالن ورزشی چند منظوره

 - کافی شاپ های متعدد

تسهیلات رفاهی

 - بیش از 2000 واحد پارکینگ در بلوک غربی

 - 22 دستگاه آسانسور 8 تا 12 نفره در بلوک شرقی و غربی

 - 16 دستگاه رمپ برقی در بلوک شرقی و غربی

 - 16 دستگاه پله برقی

 - 16 دستگاه پله فرار ، نمازخانه ، اورژانس و فضاهای خدماتی دیگر جهت رفاه و آسایش بازدید کنندگان

 - شبکه اینترنت

 - شعب متعدد بانکی همراه با عابربانک

 - ایستگاه اتوبوس

 - ایستگاه تاکسی

 - فضای سبز

 - زیر گذر با پیاده روی متحرک

 - 2 پل ارتباطی در بلوک شرقی و غربی

 - تابلوهای تبلیغاتی متعدد

 - انبارهای مجزا برای واحدهای تجاری

 - مسیرهای مخصوص عبور معلولین همراه با سرویس بهداشتی آن

 - 143 واحد بهداشتی مناسب جهت مراجعه کنندگان

 - فضاهای ورزشی جهت ورزش های همگانی و انفرادی

اهداف مجموعه ارگ اراک

 - ارتقاء فرهنگی و افزایش رشد اجتماعی

 - ایجاد جاذبه افزون تر سیاحتی و توریستی شهر اراک در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر

 - اشتغالزایی و ایجاد فرصت شغلی جدید

 - کاهش سفرهای شهری شهروندان و بار ترافیک شهری

 - ارائه و فروش کالاهای استاندارد

 - اصلاح الگوی مصرف

 - آزادی انتخاب بیشتر با توجه به تنوع کالا

 - صرفه جویی در زمان و هزینه برای شهروندان

 - استفاده از امکانات و تسهیلات رفاهی به هنگام خرید مانند پارکینگ ، تاکسی و ...

 - امکان اعمال نظارت دقیق ، سریع و گسترده بر نحوه فعالیت فروشگاه های بزرگ و کوچک

 - هدایت ، برنامه ریزی و نظارت بهتر و آسان بر شیوه های توزیع با بهره مندی از کادر مجرب و متخصص

 - آشنایی شهروندان با روش ها و متدهای نوین توزیع کالا برگرفته از آخرین شیوه های پیشرفته رایج دنیا

 - بکارگیری آخرین شیوه های خرید الکترونیکی (EB) و (RFID)

 - بهره گیری از حضور برندهای معتبر داخلی و خارجی